Вебінар для вчителів зарубіжної літератури
27 вересня 2022 року для вчителів зарубіжної літератури, консультантом Центру, Ларисою Іванською, в асинхронному режимі було проведено вебінар за темою «Особливості оцінювання навчальних досягнень з предметів мовно-літературної освітньої галузі в умовах імплементації нового Державного стандарту».


Вебінар для вчителів математики ЗЗСО28 вересня 2022 року консультантом КУ «Валківський ЦПРПП», Наталією Трусовою, проведено вебінар: «Як зробити онлайн-заняття безпечними: поради для підвищення безпеки в Zoom-конференції». У ході заходу було запропоновано поради щодо підвищення безпеки Zoom.


Навчально-інформаційні семінари для педагогічних працівників ЗДО
27 вересня 2022 року консультантом КУ «Валківський ЦПРПП» Зеховою Н.С. проведено практичні навчально-інформаційні семінари для педагогічних працівників ЗДО громади: «Сучасні освітні онлайн – платформи та їх інструменти. Можливості та їх застосування». Упродовж заходів педагогічні працівники підвищили свою цифрову компетентність у роботі із сучасними освітніми платформами та їх можливостями.
Цифрові компетентності – це базова річ, без якої неможливо уявити ефективну роботу сучасного педагога. В умовах військового стану саме цифрові технології дають змогу не зупиняти освітній процес, а продовжувати його в дистанційному або змішаному форматі. Тому сьогодні цифрова грамотність для педагога будь якої категорії є пріоритетом.


"Онлайн-школа домедичної допомоги".
27 вересня 2022 року відбулося засідання Школи за темою: "Домедична допомога в умовах бойових дій".
Вчитель вищої категорії Високопільського ліцею Кононенко Оксана Миколаївна детально розповіла алгоритм надання допомоги при критичних кровотечах в умовах бойових дій


Про проведення III Всеукраїнського
відкритого марафону з української мови
З метою розвитку учнівської та студентської молоді, стійкої мотивації й свідомого прагнення до вивчення української мови Державна наукова установа «Інститут модернізації змісту освіти» проводитиме III Всеукраїнський відкритий марафон з української мови, який розпочнеться у листопаді місяці.
До участі запрошуються учні 3-11 класів закладів загальної середньої освіти, учні закладів професійної (професійно-технічної) освіти, студенти закладів фахової передвищої та вищої освіти.
Перший етап Марафону стартує 11 листопада.
Для участі у III Всеукраїнському відкритому марафоні з української мови потрібно: з 17 по 30 жовтня 2022 року заповнити заявку на участь;
до 7 листопада 2022 року зареєструватися на платформі HUMAN.
Марафон відбуватиметься у чотири етапи:
• Етап I – Культура слова. Лексикологія, фразеологія (з 14:00 11 листопада до 14:00 13 листопада);
• Етап II – Граматика. Синтаксис, морфологія, словотворення (з 14:00 18 листопада до 14:00 20 листопада);
• Етап III – Правопис. Орфографія, пунктуація, фонетика, орфоепія (з 14:00 25 листопада до 14:00 27 листопада);
• Етап IV – Робота з текстом (з 14:00 2 грудня до 14:00 4 грудня).
Детальніше - на сайті "ІМЗО" (https://imzo.gov.ua/.../iii-vseukrains-kyy-vidkrytyy.../)
Пропонуємо учням ЗЗСО Валківської громади взяти участь у III Всеукраїнському відкритому марафоні з української мови.


Практикум «Новий український правопис»
22 вересня 2022 року для вчителів-предметників (фізична культура, Захист України, основи здоров’я) було проведено чергове онлайн-заняття за темою: «Написання складних слів. Нова редакція українського правопису». Презентаційні матеріали підготувала та представила, Світлана Тимошенко, учитель Олександрівського ліцею імені Івана Буряка, член творчої групи вчителів української мови та літератури «Скарбничка філолога».


Вебінар для вчителів початкових класів ЗЗСО
21 вересня 2022 року консультантом КУ «Валківський ЦПРПП» , Зеховою Н.. в рамках неформальної освіти для вчителів початкових класів ЗЗСО, проведено вебінар: «Формувальне оцінювання в початкових класах НУШ в умовах дистанційного навчання особливості та практичні поради».
У ході заходу окреслено особливості та практичні поради щодо організації формувального оцінювання та його завдань в умовах дистанційного навчання, а також можливості освітніх електронних платформ щодо реалізації освітнього процесу в умовах воєнного стану. Запропоновано способи оцінювання та акцентовано на значимості каналу зв’язку, який буде використовуватись учителем і учнями одного класу.
21 вересня 2022 року консультантом КУ "Валківський центр професійного розвитку педагогічних працівників" Наталією Ковтун проведено вебсемінар для вчителів історії «Оцінювання навчання, для навчання, як навчання» (в режимі онлайн-конференції Google Meet).


Засідання творчої групи вчителів хімії та біології
16 вересня 2022 року відбулося чергове засідання творчої групи вчителів біології та хімії, які працюють над добіркою матеріалів присвячених STEM-освіті та впровадження її елементів у процесі навчання хімії та біології. Під час засідання учасники групи представили свої напрацювання та вирішили питання щодо узагальнення напрацьованих матеріалів, які зможуть використовувати у своїй роботі вчителі ЗЗСО територіальної громади.


Підтримай дитину: поради для тат на випадок, якщо вони далеко від дитини
У межах «Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки» за ініціативою першої леді України Олени Зеленської педагоги та дитячі психологи телеграм-каналу «Підтримай дитину» (https://t.me/pidtrumaidutuny) підготували поради для тат на випадок, коли вони перебувають далеко від дитини.
Якщо ваша дитина за кордоном, а ви залишилися в Україні, або перебуваєте в різних частинах України, дитина в будь-якому випадку потребує вашої уваги.
Виховувати дитину дистанційно дуже важко. Але пам'ятайте, що ви, як і раніше, маєте на неї великий вплив, не менший ніж мати. І це не лише фінансова підтримка, але і ваша увага та спілкування.
Дитині дуже важливо відчувати, що ви поряд, навіть якщо ви фізично далеко. Ваша присутність в житті дитини, навіть онлайн, створює для неї відчуття безпеки та впевненості. Тому намагайтеся під час спілкування бути спокійним, люблячим і відданим батьком. Повторюйте, що ви поряд, що на зв'язку, що ви її дуже любите та чекаєте.
Ставте питання щодо того, як минув день, чим дитина займалася, які в неї проблеми та про що вона думає. Будуйте діалог залежно від віку малечі. Пам‘ятайте, мама – це мама, а тато – це тато, і кожен з вас є дуже важливим для дитини.


Про проведення ІІІ Міжнародного уроку доброти «Гуманне та відповідальне ставлення до тварин»
До Міністерства освіти і науки України звернулась благодійна організація «Благодійний фонд допомоги безпритульним тваринам «Щаслива лапа» («Нарру paw») з пропозицією щодо проведення у закладах освіти 3-7 жовтня 2022 року уроку доброти про гуманне та відповідальне ставлення до тварин (в онлайн та очному форматах), присвячений Всесвітньому дню захисту тварин, який щорічно відзначають 4 жовтня.
Безкоштовні матеріали для проведення уроку (в тому числі готові тематичні онлайн ігри та вікторини, аудіоказки, конспекти інтерактивних занять, квесту, просвітницько-виховного заходу тощо) викладені у вільному доступі на сайті БФ «Щаслива лапа» у розділі «Біоетика» в підрозділі «Методичні матеріали» (https://happypaw.ua/ua/bioethics/teaching-materials).
Додаткова інформація про проведення уроку доброти та форма заявки у листі-зверненні Благодійного фонду «Щаслива лапа» («Нарру paw») https://kristti.com.ua/.../2022/09/Lyst-zvernennya.pdf
З метою реалізації статті 6 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» Міністерство освіти і науки України підтримує проведення у закладах освіти відповідних уроків та позакласних заходів.


Науково-практичний вебсемінар для вчителів математики
Консультантом КУ "Валківський ЦПРПП" Наталією Трусовою проведено вебсемінар для вчителів математики «Блог, як специфічна форма організації цифрового простору педагога» (в асинхронному режимі). Матеріали в електронному вигляді розміщено у віртуальній аудиторії "МАТЕМАТИКА".


Засідання ТМО вчителів української мови та літератури
14 вересня 2022 року проведено онлайн засідання територіального методичного об’єднання вчителів української мови та літератури під час якого розглянуто питання: «Особливості оцінювання навчальних досягнень з предметів мовно-літературної освітньої галузі в умовах впровадження нового Державного стандарту», а також консультантом КУ «ЦПРПП» Трусовою Н.І., проведено практикум «Сучасні інтернет-ресурси у роботі вчителя: Jamboard синхронно та асинхронно: практичні поради, ідеї, лайфхаки».


Google Jamboard: можливості для дистанційного навчання
На виконання запиту вчителів української мови та літератури закладів загальної середньої освіти, 14 вересня 2022 року, консультантом Центру, Наталією Трусовою, в рамках ТМО професійної спільноти вчителів-філологів, було проведено практикум з використання інтерактивної дошки jamboard. Консультант вказала на переваги та недоліки даного сервісу, а також показала практичне застосування дошки Jamboard (провела екскурс інструментами дошки, показала створення карти знань)


Вебконсультування для класних керівників
Консультантом КУ "Валківський ЦПРПП" Наталією Ковтун проведено вебконсультування для класних керівників «Адаптація учнів 5 класу нової української школи в умовах воєнного стану» (в асинхронному режимі). Матеріали в електронному вигляді розміщено у віртуальній аудиторії "Виховна робота (для класних керівників)".


Круглий стіл у форматі живого обговорення
13 вересня 2022 року консультантом КУ «Валківський ЦПРПП» , Зеховою Н. організовано та проведено «Круглий стіл у форматі живого обговорення» в режимі онлайн для вчителіа початкових класів Валківської МТГ.
Упродовж заходу детально опрацьовано та проаналізовано можливі способи заповнення сторінок шкільної документації вчителя НУШ, відповідно вимог Інструктивно-методичні рекомендацій щодо організації освітнього процесу та викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2022/2023 навчальному році, Лист МОН від 19.08.2022 № 1/9530-22, Додаток 2 «Початкова освіта».
Консультантом центру акцентовано особливу увагу темі: « Оцінювання результатів навчання здобувачів початкової освіти та їх фіксація на носіях зворотного зв’язку між учасниками освітнього процесу». А також окреслено алогоритм створення вчителем тематичної діагностувальної роботи та вимоги до відбору завдань.
Відповідно плану заходу, наголошено на основних моментах здійснення підсумкового (річного) оцінювання навчальних досягнень учнів.
Вчитель Валківського ліцею Ім. О. Масельського, Зань Н.М. поділилась практичним досвідом та порадами щодо роботи з електронним порталом «Нові знання», а саме роботою з електронним журналом.


Підтримай дитину: поради для тат на випадок, якщо вони далеко від дитини
У межах «Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки» за ініціативою першої леді України Олени Зеленської педагоги та дитячі психологи телеграм-каналу «Підтримай дитину» (https://t.me/pidtrumaidutuny) підготували поради для тат на випадок, коли вони перебувають далеко від дитини.
Якщо ваша дитина за кордоном, а ви залишилися в Україні, або перебуваєте в різних частинах України, дитина в будь-якому випадку потребує вашої уваги.
Виховувати дитину дистанційно дуже важко. Але пам'ятайте, що ви, як і раніше, маєте на неї великий вплив, не менший ніж мати. І це не лише фінансова підтримка, але і ваша увага та спілкування.
Дитині дуже важливо відчувати, що ви поряд, навіть якщо ви фізично далеко. Ваша присутність в житті дитини, навіть онлайн, створює для неї відчуття безпеки та впевненості. Тому намагайтеся під час спілкування бути спокійним, люблячим і відданим батьком. Повторюйте, що ви поряд, що на зв'язку, що ви її дуже любите та чекаєте.
Ставте питання щодо того, як минув день, чим дитина займалася, які в неї проблеми та про що вона думає. Будуйте діалог залежно від віку малечі. Пам‘ятайте, мама – це мама, а тато – це тато, і кожен з вас є дуже важливим для дитини


Науково-практичний вебсемінар для вчителів математики
Консультантом КУ "Валківський ЦПРПП" Наталією Трусовою проведено вебсемінар для вчителів математики «Блог, як специфічна форма організації цифрового простору педагога» (в асинхронному режимі). Матеріали в електронному вигляді розміщено у віртуальній аудиторії "МАТЕМАТИКА".
Засідання ТМО вчителів української мови та літератури
14 вересня 2022 року проведено онлайн засідання територіального методичного об’єднання вчителів української мови та літератури під час якого розглянуто питання: «Особливості оцінювання навчальних досягнень з предметів мовно-літературної освітньої галузі в умовах впровадження нового Державного стандарту», а також консультантом КУ «ЦПРПП» Трусовою Н.І., проведено практикум «Сучасні інтернет-ресурси у роботі вчителя: Jamboard синхронно та асинхронно: практичні поради, ідеї, лайфхаки».
Google Jamboard: можливості для дистанційного навчання
На виконання запиту вчителів української мови та літератури закладів загальної середньої освіти, 14 вересня 2022 року, консультантом Центру, Наталією Трусовою, в рамках ТМО професійної спільноти вчителів-філологів, було проведено практикум з використання інтерактивної дошки jamboard. Консультант вказала на переваги та недоліки даного сервісу, а також показала практичне застосування дошки Jamboard (провела екскурс інструментами дошки, показала створення карти знань)


Вебконсультування для класних керівників
Консультантом КУ "Валківський ЦПРПП" Наталією Ковтун проведено вебконсультування для класних керівників «Адаптація учнів 5 класу нової української школи в умовах воєнного стану» (в асинхронному режимі). Матеріали в електронному вигляді розміщено у віртуальній аудиторії "Виховна робота (для класних керівників)".


Запрошення на міжнародну онлайн-конфенренцію
Шановні колеги! Запрошуємо вас на освітню подію - конференцію «Безпека дітей та молоді в інтернеті», що відбудеться в Польщі та онлайн з 27 по 30 вересня.
Ця міжнародна конференція є найбільшою подією в Польщі на тему онлайн-загроз та безпеки в мережі. Доєднатися можуть усі охочі представники навчальних закладів, неурядових організацій, органів державного управління, судової влади та інтернет-індустрії.
Цього року захід матиме гібридний характер - зустріч транслюватиметься в прямому ефірі, а також проходитиме офлайн у Варшаві. 27-28 вересня пленарні засідання транслюватимуться в прямому ефірі з місця проведення конференції у Варшаві, а 29-30 вересня можна буде взяти участь в онлайн-сесіях, на які потрібно буде зареєструватися.
Участь у конференції безкоштовна. Іноземні виступи під час пленарних засідань будуть перекладатися українською, польською та англійською мовами. Конференція також буде перекладатися мовою жестів.
Засновниця освітнього проєкту #stop_sexтинг Анастасія Дьякова стане спікеркою події українською мовою, а тренерка та психологиня проєкту Аліна Касілова та тренер-методолог проєкту Василь Філоненко проведуть практичні сесії.
Реєструйтеся та беріть участь у заході за посиланням: https://conference.saferinternet.pl/ua/rejestracjaua


Про фестиваль ораторського мистецтва у 2022/2023 навчальному році
КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» повідомляє, що на виконання обласної програми розвитку освіти «Новий освітній простір Харківщини» на 2019 – 2023 роки, затвердженої рішенням Харківської обласної ради від 06 грудня 2019 року № 817-VІI (XVІІІ сесія VІІ скликання) із нагоди Дня української писемності та мови у вересні-жовтні 2022 року буде проведений щорічний фестиваль ораторського мистецтва. Цього року фестиваль присвячений 300-річчю від дня народження Григорія Савича Сковороди і проходитиме за темою «Пізнай себе, свій рід, свій нарід, свою землю – і ти побачиш шлях у життя» (Григорій Сковорода).
Пропонуємо до 26.09.2022 організувати й провести шкільний етап фестивалю за темою «Пізнай себе, свій рід, свій нарід, свою землю – і ти побачиш шлях у життя» (Григорій Сковорода).
3 – 4 жовтня 2022 року буде організовано роботу журі територіального етапу фестивалю ораторського мистецтва в дистанційному режимі щодо визначення переможців та лауреатів. Виступи переможців будуть направлені на Обласний фестиваль ораторського мистецтва.
Запрошуємо учнів 10 – 11 класів закладів загальної середньої освіти Валківської територіальної громади долучитися до фестивалю в онлайн-форматі.
Днем фізичної культури та спорту!
На передодні Дня фізичної культури та спорту, який відзначається щорічно в другу суботу вересня (Указ презедента від 29 червня 1994 року №340/94), слова привітання прозвучали на адресу вчителів фізичної культури закладів загальної середньої освіти від секретаря міської ради Людмили Іванської та заступника міського голови Ольги Борщ.
Засідання творчої групи вчителів української мови та літератури «Скарбничка філолога»
08 вересня 2022 року відбулося засідання творчої групи вчителів української мови та літератури «Скарбничка філолога» під час якого були підведені підсумки роботи за 2021/2022 навчальний рік, обговорено проведення практичних занять з учителями: фізичної культури, Захисту України, основ здоров’я щодо висвітлення тем сучасної редакції «Українського правопису» та сплановано подальшу роботу щодо творчого напрацювання матеріалів для використання у роботі вчителями 5-х класів під час викладання української мови та літератури.


Серпнева педагогічна конференція
Враховуючи воєнний стан, цьогорічна зустріч пройшла у змішаному форматі.
З вітальними словами до педагогічних працівників звернувся Валківський міський голова Валерій Скрипніченко, подякував освітянам за сумлінну працю, нагородив грамотами та вручив подяки кращим педагогічним працівникам за роботу з обдарованими учнями, перемоги у фахових педагогічних конкурсах.
Директор центру Валентина Олійник у своєму виступі згадала
працівників закладів освіти, які з перших днів війни стали на захист нашої держави, підвела підсумки роботи центру за 2021/2022 навчальний рік та наголосила на пріоритетних напрямках діяльності на 2022/2023 навчальний рік.
Тематична локація для педагогічних працівників ЗДО громади
31 серпня 2022 року консультантом КУ «Валківський ЦПРПП» , Зеховою Н., в рамках серпневого педагогічного тижня організовано
та проведено тематичну локацію для педагогічних працівників ЗДО Валківської міського територіальної громади.
Захід відбувся в режимі онлайн за участі головного спеціаліста відділу освіти , Олійник Н.О. та керівника ТМО вихователів ЗДО з художньо-продуктивної діяльності.
У ході тематичної локації розглянуто ряд актуальних питань на початок 2022/2023 навчального року:
1. Реалізація державної політики у сфері дошкільної освіти громади в умовах військового стану та завдання на 2022/ 2023 н. р. (Олійник Н.О.)
2. Актуальні питання підготовки вихователя до навчально-виховного процесу в ЗДО в 2022-2023 н.р. (Зехова Н.С.)
3. Ознайомлення із Листом МОН України від 27.07.2022 № 1/8504-22 «Про окремі питання діяльності закладів дошкільної освіти у 2022/2023 навчальному році»(Зехова Н.С.)
4. Про перспективний план роботи учасників ТМО з художньо-продуктивної діяльності у новому 2022/2023 навчальному році (Конікова О.Ю.)


Про серпневу методичну локацію вчителів інформатики
31 серпня 2022 року в рамках проведення серпневого педагогічного тижня відбулася серпнева методична локація для вчителів інформатики. Під час заходу було розглянуто питання організованого початку 2022/2023 навчального року в умовах воєнного стану, «інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу та викладання інформатики у 2022/2023 навчальному році; модельні програми та створення навчальних програм. Зупинилися на Санітарному регламенті, зокрема на тривалості уроків під час онлайн-навчання.; прикладах заповнення сторінок журналу.


Тематична локація для вчителів початкових класів
29 серпня 2022 року консультантом КУ «Валківський ЦПРПП» , Зеховою Н., в рамках серпневого педагогічного тижня організовано та проведено тематичну локацію для вчителів початкових класів: « «Організація освітнього процесу в початковій школі у 2022/2023 навчальному році».
Педагогів, які підготували переможців ХХ Міжнародного конкурсу з української мови ім. Петра Яцика, вітали начальник відділу освіти Горошко І.В. та директор КУ «Валківський ЦПРПП» , Олійник В.М.
Досвідом роботи та власним враженням щодо ефективності упровадження формувального оцінювання серед учнів 1-4 класів, поділились вчитель Валківського ліцею ім. Олександра Масельського, Зань Н.М. та вчитель Високопільського ліцею, Кукочка Л.О.
У ході тематичної локації було розглянуто ряд актуальних питань:
• Особливості організації 2022/2023 навчального року;
• Основні положення Державного стандарту початкової освіти;
• Актуальність «Методичних рекомендацій щодо організації освітнього процесу у 2021/2022 н. р. в початковій школі в умовах воєнного часу» (Лист МОН України №1/3725-22 від 29.03.2022);
• Зміст освітніх та навчальних програм;
• Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу та викладання
навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2022/2023 навчальному році;
• Організація освітнього процесу в адаптаційний період в умовах дистанційного навчання;
• Організація виховного процесу у ЗЗСО та підготовка і проведення першого уроку;
• Якісне дистанційне навчання в умовах війни;
• Оцінювання результатів навчання учнів 1-х класів;
• Шляхи допомоги дітям справитися зі стресом.

Про серпневу методичну локацію вчителів іноземної мови
29 серпня 2022 року в рамках проведення серпневого педагогічного тижня відбулася серпнева методична локація для вчителів іноземної мови під час якої були розглянуті питання: «Особливості організації освітнього процесу в НУШ у 2022/2023 н.р. Упровадження Державного стандарту базової середньої освіти, навчання за модельними програмами», «Особливості підвищення кваліфікації педагогів у 2022/2023 навчальному році», «Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу та викладання іноземних мов у 2022/2023 навчальному році», «Методичні новинки для вчителів англійської мови».
Методична локація для вчителів предметів "Пізнаємо природу" та "Довкілля"
29 серпня 2022 року консультантом КУ "Валківський ЦПРПП" Наталією Ковтун було проведено методичну локацію для вчителів предметів "Пізнаємо природу" та "Довкілля" за темою "Головні аспекти природничої освітньої галузі за новим Державним стандартом базової середньої освіти". В ході заходу педагоги ознайомилися з Інструктивно-методичними рекомендаціями щодо організації освітнього процесу та викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2022/2023 навчальному році. Основним питаннням для вчителів стало "Як оцінювати навчальні досягнення учнів 5 класів?", детально розібратися в нових підходах оцінювання нової української школи.


Про серпневу методичну локацію шкільних бібліотекарів
29 серпня 2022 року в рамках проведення серпневого педагогічного тижня відбулася серпнева методична локація для шкільних бібліотекарів під час якої розглянуті питання:
1. Інвентарізація бібліотечного фонду підручників у 2022 році.
2. Календар знаменних і пам`ятних дат та книги - ювіляри 2022 року
3. Віртуальні виставки як багатофункціональний інформаційний ресурс бібліотеки


Про серпневу методичну локацію вчителів математики
29 серпня 2022 року в рамках проведення серпневого педагогічного тижня відбулася серпнева методична локація для вчителів математики. Під час заходу було розглянуто питання: «Організований початок 2022/2023 навчального року в умовах воєнного стану», «Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу та викладання предметів у 2022/2023 навчальному році», "Державний стандарт базової середньої освіти". Неабияку увагу було приділено питанню оцінювання навчальних досягнень учнів 5-х класів, які здобувають освіту відповідно до нового Державного стандарту базової середньої освіти.
Про серпневу методичну локацію вчителів фізичної культури
26 серпня 2022 року в рамках проведення серпневого педагогічного тижня відбулася серпнева методична локація для вчителів фізичної культури під час якої розглянуті питання:
1.Як оцінювати навчальні досягнення учнів 5-6 класів?
2. Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу та викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2022/2023 навчальному році.
3. Особливості підвищення кваліфікації педагогів у 2022/2023 навчальному році.
4. Зміни в навчальній програмі для 6-11 класів закладів загальної середньої освіти.
5. Освітній процес у дистанційному форматі.
6. Правила безпеки на уроках фізичної культури в дистанційному форматі.

Методична локація для вчителів предмета "Захист України"
26 серпня 2022 року консультантом КУ "Валківський ЦПРПП" Вікторією Гулою було проведено методичну локацію для вчителів предмета "Захист України . В ході заходу було опрацьовано наступні питання:
1. Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу та викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2022/2023 навчальному році.
2. Зміни в навчальній програмі для 10-11 класів закладів загальної середньої освіти
3. Особливості підвищення кваліфікації педагогів у 2022/2023 н.р.
Про серпневу методичну локацію вчителів хімії, біології та екології
26 серпня 2022 року в рамках проведення серпневого педагогічного тижня відбулася серпнева методична локація для вчителів хімії, біології та екології під час якої були розглянуті питання: «Упровадження Державного стандарту базової середньої освіти, навчання за модельними програмами», «Особливості підвищення кваліфікації педагогів у 2022/2023 навчальному році», «Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу та викладання хімії, біології та екології у 2022/2023 навчальному році».
Методична локація для вчителів правознавства та громаднянської освіти
26 серпня 2022 року консультантом КУ "Валківський ЦПРПП" Наталією Ковтун було проведено методичну локацію для вчителів правознавства та громаднянської освіти "Актуальні питання викладання суспільствознавчих предметів у 2022/2023 навчальному році". В ході заходу було опрацьовано наступні питання:
1. Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу та викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2022/2023 навчальному році.
2. Зміни в навчальних програмах з правознавства та громадянської освіти.
3. Особливості підвищення кваліфікації педагогів у 2022/2023 н.р.
4. Інформаційно-методична панорама (поділ досвідом).


Про серпневу методичну локацію вчителів фізики та астрономії
26 серпня 2022 року в рамках проведення серпневого педагогічного тижня відбулася серпнева методична локація для вчителів фізики та астрономії. Під час заходу було розглянуто питання: «Організований початок 2022/2023 навчального року в умовах воєнного стану», «Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу та викладання предметів у 2022/2023 навчальному році», "Державний стандарт базової середньої освіти",


Про серпневу методичну локацію вчителів трудового навчання (технологій), мистецтва (образотворчого та музичного мистецтва)
25 серпня 2022 року в рамках проведення серпневого педагогічного тижня відбулася серпнева методична локація для вчителів трудового навчання (технологій), мистецтва (образотворчого та музичного мистецтва). «Організований початок 2022/2023 навчального року в умовах воєнного стану», «Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу та викладання предметів у 2022/2023 навчальному році», «Оцінювання результатів навчання учнів 5-х класів відповідно до Державного стандарту базової середньої освіти».
Методична локація для вчителів основ здоров`я
25 серпня 2022 року консультантом КУ "Валківський ЦПРПП" Вікторією Гулою було проведено методичну локацію для вчителів основ здоров`я.
В ході заходу було опрацьовано наступні питання:
1. Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу та викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2022/2023 навчальному році.
2. Зміни в навчальній програмі з основ здоров`я для 6-9 класів закладів загальної середньої освіти.
3. Як оцінювати навчальні досягнення учнів 5-6 класів?
4. Особливості підвищення кваліфікації педагогів у 2022/2023 н.р.


Про серпневу методичну локацію вчителів української мови та літератури
25 серпня 2022 року в рамках проведення серпневого педагогічного тижня відбулася серпнева методична локація для вчителів української мови та літератури під час якої були розглянуті питання: «Організація навчання за модельними програмами: загальні підходи, настанови, рекомендації», «Особливості підвищення кваліфікації педагогів у 2022/2023 навчальному році», «Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу та викладання української мови та літератури у 2022/2023 навчальному році».Методична локація для вчителів історії
25 серпня 2022 року консультантом КУ "Валківський ЦПРПП" Наталією Ковтун було проведено методичну локацію для вчителів історії "Особливості історичної освіти у 2022/2023 навчальному році". В ході заходу було опрацьовано наступні питання:
1. Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу та викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2022/2023 навчальному році.
2. Зміни в навчальній програмі з історії для 6-11 класів закладів загальної середньої освіти.
3. Як оцінювати навчальні досягнення учнів 5-6 класів?
4. Особливості підвищення кваліфікації педагогів у 2022/2023 н.р.


Засідання консультативно-методичної ради
Відбулося засідання консультативно-методичної ради педагогічних працівників комунальної установи «Валківський центр професійного розвитку педагогічних працівників» в режимі онлайн.
Згідно плану роботи ради на 2022 рік, на засідання виносилося питання «Про організацію та проведення серпневої конференції педагогічних працівників закладів освіти» Валківської міської територіальної громади. Під час засідання кожен член ради вніс свої пропозиції щодо формату проведення конференції.


Методична локація для вчителів географії
23 серпня 2022 року консультантом КУ "Валківський ЦПРПП" Наталією Ковтун було проведено методичну локацію для вчителів географії "Особливості географічної освіти у 2022/2023 навчальному році". В ході заходу було опрацьовано наступні питання:
1. Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу та викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2022/2023 навчальному році.
2. Зміни в навчальній програмі з географії для 6-11 класів закладів загальної середньої освіти
3. Вимоги до учасників освітнього процесу у традиційному і дистанційному навчанні
4. Особливості підвищення кваліфікації педагогів у 2022/2023 н.р.


Про серпневу методичну локацію вчителів зарубіжної літератури
23 серпня 2022 року в рамках проведення серпневого педагогічного тижня відбулася серпнева методична локація для вчителів зарубіжної літератури під час якої розглянуті питання: «Упровадження Державного стандарту базової середньої освіти, навчання за модельними програмами», «Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу та викладання зарубіжної літератури у 2022/2023 навчальному році», «Особливості підвищення кваліфікації педагогів у 2022/2023 навчальному році».


Методична локація для заступників директорів з виховної роботи, педагогів-організаторів, керівників ШМО класних керівників
22 серпня 2022 року консультантом КУ "Валківський ЦПРПП" Наталією Ковтун було проведено методичну локацію для заступників директорів з виховної роботи, педагогів-організаторів, керівників ШМО класних керівників "Актуальні питання організації виховного процесу в закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану".


МОН пропонує присвятити перший урок незламним українцям
Міністерство освіти і науки пропонує українським вчителям присвятити перший урок у новому навчальному році темі «Ми українці: честь і слава незламним!».
Про це під час виступу на Міжнародній серпневій педагогічній конференції повідомив міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.
Окрім того, міністр акцентував увагу учасників заходу на нерозривності в освітньому процесі навчання з національно-патріотично виховною роботою.
«Міністерством затверджена нова Концепція національно-патріотичного виховання та План заходів на її виконання до 2025 року. В межах цього плану якраз сьогодні на Закарпатті відбувається фінальний етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Джура», – Шкарлет.


Переліки навчальної літератури, програм, підручників, навчально-методичних посібників рекомендованих МОН України на 2022/2023 навчальний рік
Перелік навчальної літератури, програм, рекомендованої МОН України для використання у закладах дошкільної освіти: https://docs.google.com/.../1-6Qn3PRPqSpDreBZkBFw.../edit...
Перелік навчальних програм, підручників та навчально-методичних посібників, рекомендованих МОН України для використання у початкових класах закладів загальної середньої освіти з навчанням українською мовою: https://docs.google.com/.../1KNxK.../edit...
Перелік навчальних програм, підручників та навчально-методичних посібників, рекомендованих МОН України для використання в 5-11 класах закладів загальної середньої освіти з навчанням українською мовою: https://docs.google.com/.../16NyRYEKgeQ4T5BE68La.../edit...


Оновлено зміст навчальних програм ЗСО
Перегляд та оновлення змісту навчальних програм загальної середньої освіти – це відповідь на виклики, які виникли у зв’язку з повномасштабною збройною агресією російської федерації проти України.
До робочої групи, яка працювала над оновленням навчальних програм, увійшли представники провідних закладів вищої освіти, органів державної влади, депутати ВРУ, науковці, директори шкіл, учителі, а також представники громадських та неурядових правозахисних організацій, професійного середовища, засобів масової інформації.
У навчальні програми предметів «Історія України», «Всесвітня історія» для 6 – 11 класів та інтегрованого курсу «Історія: Україна і світ» (10 клас) внесено зміни з урахуванням нових історіографічних напрацювань. Запропоновані доповнення мають на меті увиразнити наскрізні лінії з минулого, які дають змогу пояснити сучасні події. Наприклад, в оновлених програмах пропонується погляд на СРСР як на державу імперського типу. Також програми орієнтують на вивчення не тільки інструментів насильства, якого в ХХ столітті зазнавали українці, а й опору йому. Частина змін у навчальних програмах спрямована на розширення просторових контекстів української історії, створення додаткових можливостей для аналогій і порівнянь. Суттєві зміни пропонуються в частині найновішої історії, насамперед подій, пов’язаних зі збройною агресією російської федерації проти України. Передбачено повний (окремим навчальним блоком) розгляд російсько-української війни, що розпочалася в 2014 році. Наголошується на геноцидних діях політичного керівництва і російського війська щодо українців, національному опорі проти агресії російської федерації та міжнародній підтримці України. Оновлено перелік термінів/понять, як-от: «присвоєння суверенітету» (у значенні привласнення, захоплення суверенітету УСРР союзним центром), «русскій мір», «рашизм»; замість вислову «політика русифікації» застосовано вислів «політика російщення», який точніше відбиває сутність явища і процесу; уточнено контекст застосування поняття «колабораціонізм».
У змісті навчальної програми предмета «Захист України» посилено військово-патріотичну складову. Програму доповнено інформацією про сучасну російсько-українську війну та Героїв цієї війни, про досвід ведення бойових дій. Також переглянуто та доповнено теми розділів з вогневої підготовки, домедичної допомоги та цивільного захисту.
У програмі предмета «Основи здоров’я» розширено зміст першого розділу «Безпека і здоров’я людини», який вивчається на початку навчального року в кожному класі. Додано питання, що пов’язані з ризиками воєнного часу, зокрема: сигнали оповіщення населення, дії під час повітряної тривоги, обстрілу тощо, надійне і ненадійне укриття, протимінний захист та поводження з вибухонебезпечними і незнайомими предметами, надання домедичної допомоги та психологічної самодопомоги тощо.
Зміст програми з основ правознавства, громадянської освіти розширено вивченням питань, пов’язаних з правами людини, з російсько-українською війною та доповнено інформацією щодо Міжнародного гуманітарного права.
У програмі з географії переглянуто обсяг навчального часу на вивчення країн у світлі сучасної російсько-української війни. Також у зміст теми «Країни Азії» додано інформацію про Республіку Корея, її місце у сучасній політичній карті світу, модель економіки, міжнародні зв’язки України з Республікою Корея.
Програми предметів «Зарубіжна література», «Література (молдовська та зарубіжна/румунська та зарубіжна/угорська та зарубіжна)» змінено в частині вивчення творів російських та білоруських письменників. Із змісту програм вилучено твори російських і білоруських авторів. Натомість додано твори зарубіжних письменників відповідно до літературного процесу та з урахуванням вікових особливостей учнів.
Відповідно до оновленої програми предмета «Зарубіжна література» замість російських, вивчатиметься творчість таких письменників, як Жан де Лафонтен, О. Генрі, Анна Ґавальда, У. Старк, Джон Бойн, Е. Шмітт, Йозеф Рот, А. Гранах тощо. У програму замість творів російських поетів включені шедеври світової лірики (П’єр Ронсар «До того, як любов у світ прийшла…», Р. Бернс «Моя любов…», Й.В. Ґете «До моїх пісень…», Г. Гейне «Коли настав чудовий май…», Адам Міцкевич «Непевність»). У шкільному курсі «Зарубіжна література» вивчатимуться твори письменників, які писали російською мовою, але життя та творчість яких були тісно пов’язані з Україною – М. Гоголя, В. Короленка (за вибором вчителя), твір М. Булгакова «Собаче серце» (твір вивчається за вибором учнів і вчителя). У списку творів для додаткового читання (для уроків позакласного читання і уроків резервного часу) залишено для вибору вчителем твори Ільфа і Петрова («12 стільців») та А. Кузнецова («Бабин Яр»). Також визнано доцільним залишити вивчення творів кримськотатарського письменника Т. Халілова.
Із переліку рекомендованих для використання в освітньому процесі вилучено програми «Література (російська та зарубіжна)», «Російська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою» для 5 – 9 класів, програми з російської мови для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням українською мовою/з навчанням російською мовою для 10 – 11 класів, «Російська мова та література (інтегрований курс) для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою» для 10 – 11 класів.
Наказом Міністерства освіти і науки України від 03 серпня 2022 року затверджено і надано гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України» оновленим навчальним програмам для 6 – 9 та 10 – 11 класів.
Також Міністерством було затверджено типові освітні та навчальні програми для 1 – 2 та 3 – 4 класів закладів загальної середньої освіти, у яких оновлено зміст у частині питань цивільного захисту, поводження з вибухонебезпечними предметами, у зв'язку з масовим вторгненням збройних сил російської федерації в Україну (наказ МОН від 12.08.2022 № 743-22).


Нормативні документи до початку навчального року: огляд добірки
Перший урок у початковій школі
Згідно з Методичними рекомендаціями Інституту модернізації змісту освіти перший урок 2022/2023 навчального року має бути присвячений глибокому усвідомленню школярами, що ж таке Батьківщина, держава, патріотизм, якими були, є і мають стати українці. Темою першого уроку ІМЗО рекомендує обрати «Ми українці: честь і слава незламним!». Освітня установа радить на початку уроку розпитати учнів, як вони пережили важкі місяці війни, що вони знають про хід військових дій, героїзм наших воїнів, чи вірять вони в перемогу, чи робили щось для її наближення. Під час заняття запропоновано дізнатися у школярів, чи хотіли б вони відчувати себе справжніми українцями, що для цього потрібно робити та запропонувати прочитати стилізований запис слова «Україна».
Державний стандарт базової середньої освіти
Новий Держстандарт, затверджений Постановою КМУ від 30.09.2020 №898, є базовим документом в організації освітнього процесу, який визначає структуру та зміст базової середньої освіти й обсяг навчального навантаження. Він містить 9 освітніх галузей, для кожної з яких окреслено мету, компетентнісний потенціал (перелік умінь та ставлень й базові знання), обов’язкові результати навчання учнів та орієнтири для їхніх оцінювання.
На допомогу освітянам: Держстандарт базової середньої освіти: огляд та розбір кожної освітньої галузі
Типова освітня програма для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти
Типова освітня програма, яка затверджена наказом МОН від 19.02.2021 №235, окреслює обов’язкові та рекомендовані підходи до розроблення та використання школами освітніх програм на кожному циклі базової середньої освіти. Цим нормативним документом визначено:
вимоги до здобувачів освіти, які можуть розпочати навчання за освітньою програмою базової середньої освіти;
загальний обсяг навчального навантаження (в годинах) та його розподіл між освітніми галузями за роками навчання;
варіанти типових навчальних планів;
перелік модельних навчальних програм;
рекомендовані форми організації освітнього процесу;
опис інструментарію оцінювання.
На допомогу освітянам: Складаємо навчальний план та обираємо модельні навчальні програми для 5-х класів НУШ
Модельні навчальні програми
Наказом МОН від 12.07.2021 № 795 (зі змінами) надано гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України» 95 модельним навчальним програмам для базової середньої освіти. Ознайомитися з програмами можна на сайті ІМЗО, які згруповано в тематичні розділи відповідно до освітніх галузей:
мовно-літературна;
математична;
інформатична;
громадянська та історична;
технологічна;
мистецька;
соціальна та здоров’язбережувальна;
фізична культура.
Міжгалузеві інтегровані курси.
Підготовка закладів освіти до нового навчального року та створення безпечних умов перебування учасників освітнього процесу
Вимоги та рекомендації щодо створення безпечних умов перебування учасників освітнього процесу у закладах освіти на початку навчального року викладені у таких нормативних документах:
1. У листі Міністерства освіти і науки України від 26.07.2022 №1/8462-22 «Про оптимізацію виконання заходів з підготовки закладів освіти до нового навчального року та опалювального сезону в умовах воєнного стану». Він містить рекомендації щодо:
приведення інженерно-технічних комунікацій, устаткування, обладнання у відповідність до чинних стандартів, правил, норм;
підготовки території закладу освіти;
оформлення документації з охорони праці та безпеки життєдіяльності;
проведення протипожежних заходів в закладі освіти;
перевірки стану електрогосподарства;
підготовки укриттів фонду захисних споруд цивільного захисту.
Також у листі надано зразки відповідних документів (наказів, актів тощо).
2. У листі Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 14.06.2022 №03-1870/162-2 «Про організацію укриття працівників та дітей у закладах освіти». Згідно з ним в умовах правового режиму воєнного стану керівники закладів освіти мають здійснити такі основні заходи:
привести у готовність до використання за призначенням наявні об’єкти фонду захисних споруд, забезпечивши захист у них працівників і школярів від звичайних засобів ураження згідно з нормами Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту;
визначити можливість укриття повного складу працівників і дітей та додаткову потребу у таких об’єктах (кількість та місткість).
У разі відсутності на балансі закладу освіти захисних споруд чи встановлення додаткової потреби керівник має ініціювати створення комісії із залученням зовнішніх фахівців щодо обстеження наявних будівель та вжити заходів щодо облаштування найпростіших укриттів. Якщо це зробити неможливо, слід визначити можливість використання захисних споруд інших суб’єктів господарювання, які мають знаходитися на відстані до 100 метрів від закладу освіти.
Результати проведеної роботи оформлюються відповідними актами за формами, затвердженими Вимогами щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту та заносяться до книг обліку споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів, що ведуть відповідні органи місцевого самоврядування.
На допомогу освітянам: Чек-лист підготовки школи до нового навчального року
Вимоги до оформлення ділової документації
Наказом ДП «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 01.07.2020 № 144 затверджено Національний стандарт ДСТУ 4163:2020 «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів». Документом встановлено вимоги до оформлення службових документів незалежно від носія інформації, зокрема до:
організаційних (положення, статути, посадові інструкції, штатні розписи тощо);
розпорядчих (рішення, накази, розпорядження);
інформаційно-аналітичних (акти, довідки, доповідні записки, пояснювальні записки, службові листи тощо).
Новації торкнулися реквізитів документів, їхнього змісту та місця розташування, вигляду бланків юридичної особи, проставлення підписів, резолюцій, грифів затвердження, процедури засвідчення копій тощо.
Оцінювання навчальних досягнень здобувачів освіти
Початкової школи:
Рекомендації щодо формувального та підсумкового оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти затверджені наказом Міністерства освіти і науки України від 13.07.2021 №813. У додатках представлені орієнтовна рамка оцінювання результатів навчання учнів початкової школи та примірні зразки свідоцтв досягнень учнів.
На допомогу освітянам: Формувальне оцінювання в 3-4-х класах НУШ: практичний досвід і лайфхаки
5-6 класів НУШ:
Оцінювання результатів навчання учнів 5-6 класів НУШ регламентується наказом МОН від 01.04.2022 №289 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання навчальних досягнень учнів 5-6 класів, які здобувають освіту відповідно до нового Державного стандарту базової середньої освіти». Цим документом надано орієнтири щодо встановлення рівня опанування навчального матеріалу школярами та відображення результатів навчальних досягнень здобувачів освіти у Свідоцтві досягнень.
На допомогу освітянам: Оцінювання та оформлення Свідоцтва навчальних досягнень учнів 5-6 класів НУШ
Виховна робота
Відповідно до листа МОН від 10.08.2022 № 1/9105-22 виховний процес у школі має здійснюватись за такими напрямами:
Дотримання прав дитини. Педагогам рекомендовано керуватись у роботі Конвенцією ООН про права дитини, Законами України «Про охорону дитинства», «Про соціальну роботу з дітьми та молоддю», «Про попередження насильства в сім'ї», окремими статтями Кодексів України, які регулюють права неповнолітніх. Також Міністерство рекомендує розмістити на сайтах органів управління освіти та на сайтах закладів освіти банер з гіперпосиланням на офіційний веб-сайт системи Безоплатної правової допомоги.
Національно-патріотичне виховання. Крім основних складових національно-патріотичного виховання (громадянсько-патріотичне, духовно-моральне, військово-патріотичне та екологічне виховання) МОН рекомендує приділити особливу увагу протидії маніпулятивним впливам та розвитку критичного мислення школярів.
Протидія булінгу. З метою профілактики булінгу (цькування) у закладах освіти МОН рекомендує впроваджувати в освітній процес гурток «Вирішення конфліктів мирним шляхом. Базові навички медіації», факультатив «Вирішую конфлікти та будую мир навколо себе», розвивати медіацію однолітків, створювати служби порозуміння, проводити освітню роботу із батьками та законними представниками дітей з питань профілактики насильства, булінгу, формувати ненасильницьку модель поведінки та вирішення конфліктів мирним шляхом.
Запобігання домашньому насильству. МОН рекомендує педагогічним працівникам у профілактичній освітній діяльності керуватися методичними рекомендаціями щодо запобігання та протидії насильству та методичними рекомендаціями щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами та службами. Також пропонується використовувати матеріали з питань запобігання та протидії домашньому насильству, що розміщені на офіційному сайті ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти».
Запобігання та протидія торгівлі людьми. Міністерство освіти і науки України рекомендує впроваджувати програму виховної роботи з питань протидії торгівлі дітьми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція» для учнів 7-10 класів (за рахунок варіативної складової), розвивати співробітництво із громадськими та міжнародними організаціями і фондами, налагодити освітню роботу із батьками та поширювати серед учасників освітнього процесу інформацію про діяльність «гарячих ліній» з питань протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству.
Профілактика шкідливих звичок та девіантної поведінки. МОН рекомендує проаналізувати стан справ та посилити індивідуальну корекційну роботу з дітьми, які вже скоювали кримінальні правопорушення, та дітьми, які мають ознаки агресивної поведінки, проводити інформаційно-просвітницьку роботу з їхніми батьками, сприяти в організації позакласної зайнятості цієї категорії дітей тощо.
Сприяння розвитку учнівського самоврядування. МОН рекомендує формувати пріоритети та стратегічні напрямки у роботі з дітьми та учнівською молоддю, удосконалювати механізми врахування їхньої думки дитини під час вирішення питань щодо організації освітнього процесу, підтримувати соціально-активні програми, ініціативи та проєкти органів учнівського самоврядування та забезпечувати ефективну взаємодію між громадськими організаціями та органами державної влади, органами місцевого самоврядування.
На допомогу освітянам:
Реалізація Концепції національно-патріотичного виховання: основні заходи та цікаві моменти;
Виховна робота в умовах війни: важливі аспекти.
Діяльність психологічної служби
У листі МОН України від 02.08.2022 № 1/8794-22 «Щодо діяльності психологічної служби у системі освіти в 2022/2023 навчальному році» фахівцям рекомендовано:
впроваджувати «годину психолога/соціального педагога» (1 раз на місяць для кожної групи/класу в частині позакласної роботи) та факультативні курси, які спрямовано на збереження і зміцнення психічного здоров’я;
інформувати учасників освітнього процесу з питань торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильстві в умовах воєнного стану в Україні;
формувати у здобувачів освіти систему національних та європейських цінностей;
ознайомлювати педагогів з технологіями надання першої психологічної допомоги учасникам освітнього процесу та впровадження «Психологічної хвилинки» під час уроків;
сприяти впровадженню в закладах освіти у роботу з дітьми програм формування стійкості до стресу, розвитку резилієнс у дітей, психосоціальної допомоги дітям, які пережили психотравмуючі події, та програм профілактики емоційного вигорання педагогічних працівників;
проводити діагностичну роботу з учасниками освітнього процесу з використанням методичних рекомендацій «Застосування діагностичних мінімумів у діяльності працівників психологічної служби», які розміщені на вебсайті ДНУ «ІМЗО»;
застосовувати у своїй діяльності методичні рекомендації, орієнтовні циклограми діяльності працівників психологічної служби закладів освіти різних типів, розроблені Українським науково-методичним центром практичної психології і соціальної роботи;
здійснювати психологічне і соціально-педагогічне забезпечення та супровід інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами, консультативну і просвітницьку роботу з їхніми батьками;
впроваджувати в практику роботи онлайн-консультування учасників освітнього процесу як додатковий засіб, підключений до процесу консультування «тет-а-тет», або як незалежний процес.
Також у листі надано перелік корисних посилань щодо допомоги та підтримки в ситуаціях насильства, торгівлі людьми, складних життєвих обставин, кібербулінгу тощо.
Підтвердження кваліфікаційних категорій педагогічних працівників, які в умовах воєнного стану були вимушені змінити місце проживання, та працевлаштовані на педагогічні посади до інших закладів освіти
Відповідні роз'яснення надані у листі МОН від 06.07.2022 №4/1513-22 «Про підтвердження кваліфікаційних категорій педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти». У ньому зазначено, що педагогічним працівникам, які були вимушені змінити місце проживання та залишити робоче місце, гарантується збереження місця роботи, середнього заробітку, здійснення інших виплат, передбачених законом. Інформацію про присвоєні кваліфікаційні категорії за результатами атестації станом на кінець 2021 року можна отримати в Державній науковій установі «Інститут освітньої аналітики». Для цього заклад освіти або відповідний орган управління має звернутися (електронна адреса: info@iea.gov.ua) із відповідною заявою та зазначенням прізвища, ім’я, по батькові педагогічного працівника, повної назви закладу загальної середньої освіти, регіону та населеного пункту, в якому він працював до переміщення.